Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

środa, 7 listopada 2012

Sanok - Muzeum historyczne

    cz. I - sztuka cerkiewna .


  Deszcz padał  przez cały poniedziałek . Sanok pokrył się szarymi chmurami . Musieliśmy zrezygnować z wycieczki w Bieszczady , a także do skansenu  .  Tak to bywa z planami .


  Zostało nam odwiedzenie Muzeum Historycznego w Sanoku .  Zamek na wzgórzu kryje w swoich komnatach skarby ziemi podkarpackiej , które każdy powinien zobaczyć będąc tu . O samym zamku napiszę na koniec swojej trzy częściowej relacji .
Muzeum posiada  spore zbiory , o których trudno w  dużym skrócie napisać .

Wdrapaliśmy się na  górę po ,, schodach zamkowych ", obsługa  zamku-muzeum przywitała nas bardzo miło oznajmiając , że dziś ( poniedziałek ) dla odwiedzających wystawy jest ,,gratis" . Jaki  miły akcent w deszczowy dzień !


W sanockim zamku sztuka  cerkiewna to imponujaca  kolekcja ponad 1200 eksponatów z  XII do XX w.  Naprawdę robi wrażenie - ilością i wielkością niektórych ikon oraz ich różnorodnością .


Eksponaty pochodzą z nieistniejących najczęściej już prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy . Uratowane od zniszczenia lub wywiezienia za granicę przez przemytników znalazły schronienie w zamkowych murach .

 Wyrwane ze swego pierwotnego miejsca , ściśnięte na ścianach wyglądają trochę smutno . Jakby straciły swoją  energię , bo każda ikona ,, napisana " to odrębna historia i  opowieść z biblii , ale przede wszystkim wielka świętość dla wyznawców prawosławia , która powinna być w świątyni lub w domu wiernego na specjalnym miejscu .


.
Ikona z gr. eikon – obraz , wizerunek . Malarz posługuje się gotowymi schematami ikonograficznymi zawartymi w specjalnych podręcznikach malarskich – podlinnikach . Ikonopisiec , człowiek piszący ikonę jest wykonawcą tylko w sensie materialnym . Jest osobą “ użyczającą swych dłoni Panu , aby On się objawił ”, dlatego też większość ikon jest niepodpisana .

 Obraz w Kościele katolickim nigdy nie uzyskał tak ogromnego jak w prawosławiu znaczenia sakralnego .
Kontakt między ikoną a człowiekiem wierzącym jest kultywowany do dziś . Zaraz po wejściu do świątyni jest obrzęd zw. proskinimą  polegający na zapaleniu świecy , przeżegnaniu się oraz dotknięciu lub ucałowaniu ikony .
W większości są to ikony malowane na deskach , a także drewniane elementy ikonostasu , krzyże cerkiewne , które dało się ocalić ze świątyń . W powietrzu wyczuwa się charakterystyczną woń starego drewna i wilgoć , która jest utrzymywana na stałym poziomie , aby zbiory nie uległy zniszczeniu . Nie jest to łatwe , gdyż zarówno drewno jak i naturalne , mineralne farby ulegają częstym procesom jakie zachodzą pod wpływem np. niskiej lub wysokiej temperatury czy wilgotności .


Jak duże są to zbioru chyba widać  na zdjęciach . Każdy , kto tu trafi będzie pod ich wrażeniem . Zobaczenie ich na własne oczy jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego ,obojętnie jakiej wiary .
 Jeśli będziecie w Sanoku musicie tu koniecznie zajrzeć . Zobaczycie tu różne postrzeganie świata , kawałek  historii Podkarpacia , różne stany ducha i umysłu...bo kolejna wystawa , którą poszliśmy obejrzeć w Muzeum zabrała nas w trochę inne stany świadomości...ale o niej napiszę w następnym poście .

POZDRAWIAM....:))
12 komentarzy:

 1. Tak,to są skarby,a dla wyznawców prawosławia bezcenne.Wspaniałe zbiory w tym muzeum.Żal mi tych cerkwi które widziałem zniszczone w Bieszczadach,a mógłby być piękny skansen.Znam historię pewnej ikony,która obecnie znajduje się w Belgii(legalnie)i jest świętością dla tej rodziny.100 lat temu musieli uciekać przed bolszewikami z Rosji.Czekam na cd.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. z przyjemnością objerzałabym tą kolekcję ikon na żywo...
  szkoda, że deszcz pokrzyżował Wam plany!
  życie & podróże
  gotowanie

  OdpowiedzUsuń
 3. @Henryk.
  W Sanoku jest największy skansen w Europie! :D (Tzn. powierzchniowo jest jeden większy. Na Węgrzech.) Gorąco polecam. Jeden i drugi! :D

  Mona
  Nie masz pojęcia, jak bardzo żałujemy, że tym razem spotkanie nie doszło do skutku!
  W Sanoku Rado jest od lat zakochany po uszy! Niesamowite Miasto!
  Warto chyba wiedzieć, że potężne zbiory Ikon posiada i eksponuje Muzeum Narodowe w Przemyślu, a jeszcze większe, bezcenne obrastają kurzem w magazynach na Zamku w Łańucie! :D

  CIUM.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam w Rumunii, jak przyszła wycieczka do najstarszej cerkwi Transylwanii; ludzie modlą się przytuleni czołem do ikony, całują ją i widać w nich wielkie skupienie i rozmodlenie; udało nam się zobaczyć również ikony w łańcuckim zamku, lat temu kilkanaście pewnie; pozdrowienia serdeczne ślę. Widzę,
  Mistrz Beksiński czai się następny w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ikony mają w sobie coś magicznego. Mamy w domu jedną, malutką. Przywiozłam ją Cioci z Grecji. Nie jest stara, ale i tak zachwyca swoim pięknem. Bardzo bym chciała na własne oczy zobaczyć tą wystawę. Może kiedyś...Asia

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz że ja nigdy nie byłam w Sanoku, ale czytając ten post i komentarze pod nim stawiam go w czołówce miejsc wartych odwiedzenia, dzięki.
  Szkoda że pogoda nie dopisała, a przecież zamawiałam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne skarby pokazujesz:))szkoda że pogoda zepsuła plany:)))Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Henryku :)Dziękuję,ze zajrzałes na wystawę :), ta historia ikony z Belgii zaciekawiła mnie .

  Go i Rado - my też żałujemy..ale może już wiosną :) ?Gdy pogoda będzie lepsza..wiem,ze ten skansen w Sanoku jest ogromny..wiec trochę żal..ale zostawiamy go na ,,za rok ".

  Dziewczyny co tam deszcz ! Jak w zyciu..zawsze trzeba mieć plan B lub C..Pozdrawiam ,myślę, że na weekend wrzucę kolejną wystawę..PZDR.!!

  OdpowiedzUsuń
 9. A wiesz, że nigdy nie byłam w Sanoku, tyle jeszcze ciekawych miejsc w Polsce jest do zwiedzanie. Dziekuję Ci więc za cudną wycieczkę....pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 10. wspaniałe ikony
  choc muszę przyznać, że moją uwagę przykuł ostatni obraz - niesamowity

  OdpowiedzUsuń
 11. Sanok zwiedzałam kiedyś przejazdem - na pierwszym miejscu był skansen do zobaczenia, więc z braku czasu do muzeum już nie dotarłam niestety... Może kiedyś znów tam będę to na pewno odwiedzę to miejsce. Choć ikon trochę pooglądałam w wakacje na Bałkanach. Też zauważyłam, że są inaczej traktowane niż obrazy w katolickich kościołach. To świetnie, że mamy muzeum z takimi licznymi i wspaniałymi dziełami!Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zazdroszczę Ci tej wycieczki :)
  sztuka malowania ikon to "wyższa szkoła jazdy " ostatnio dowiedziałam się o kursie malowania ikon istniejącym przy jednej z parafii, chyba warto się wybrać,
  pozdrawiam Cię bardzo serdecznie Beata

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...