Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

wtorek, 5 lipca 2011

Na ratunek przyrodzie


Czy wyobrażacie sobie życie na ziemi bez roślin ? Chyba nie . One są niezbędne do naszej egzystencji . Były na Ziemi przed nami . To dzięki nim żyjemy .  Są źródłem pożywienia , tlenu , mają wpływ na klimat i piękno otoczenia . Dają nam materiał budowlany , produkujemy z nich tkaniny , papier , lekarstwa . Karmią nas i zwierzęta . Dają nam wiele radości w życiu .
Życie całego świata jest od nich uzależnione
Jednak wiele z nich już wyginęło bezpowrotnie , a wiele gatunków już jest zagrożonych zniknięciem z naszej planety .
Na szczęście są ludzie , którzy o tym myślą i poświęcają swoja pracę naukową dla ocalenia roślin , a więc ocalenia też ludzkości .
foto. guardian.co.uk

Na południu Anglii w hrabstwie Sussex powstał Millennium Seed Bank . Bank nasion !
Istnieje on już ponad 10 lat i zabezpieczył do tej pory  około 30 tys. gatunków roślin zagrożonych wyginięciem głównie z obszarów suchych . Wyselekcjonowane , wysuszone i zamrożone spoczywają w specjalnych chłodnych piwnicach budynku odpornego nawet na wybuch atomowy .
foto. guardian.co.uk

Szacuje się , że do 2050 roku na Ziemi może wyginąć nawet jedna czwarta roślinnych gatunków .
Niesamowite , prawda ?! Ale czy my sami rozglądając się dookoła nie zauważamy , że nie ma tych  roślin na łąkach , które pamiętamy z dzieciństwa ?

Bank nasion postawił sobie za cel zebranie do 2020 roku 25 % nasion roślin żyjących na Ziemi . Więc jest nadzieja . że dzięki temu projektowi i zaangażowaniu ludzi oddanych nauce na naszej planecie będzie jeszcze długo zielono :) .

Zapraszam do obejrzenia krótkiego wykładu na temat tej inicjatywy . Taki Bank warto wspierać :) .

Pod wyświetlanym filmem jest funkcja ustawienia tłumaczenia na język polski Wyjeżdżam na kilka dni urlopu . Mam nadzieję , że przywiozę Wam trochę ciekawych zdjęć z miejsc gdzie byłam :) . Pozdrawiam Was wakacyjnie życząc dużo słońca na najbliższe dni :) .
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...