Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

sobota, 14 maja 2011

To co było i nie wróci ..cz II czyli dawnych chatek czar......

Tajfun ostatnio przeszedł przez nasze blogi , ale jakoś daliśmy sobie dzielnie radę i wszystko powróciło do normy :)).

Moje chatki ze skansenu też stoją nienaruszone :) i zapraszają do oglądania . Mam wielką nadzieję ,że następnym razem uda mi się wejść do ich środka.
W dniu kiedy robiłam zdjęcia większość z nich była zamknięta . Lubię zwiedzać piękne miejsca jeszcze przed sezonem  w zwykły dzień  , kiedy jest cisza i spokój . Brak tłumów , powoduje , że możesz na chwilę zapomnieć o teraźniejszości i przenieść się myślami  w dawne czasy .......

Zapraszam na drugą wycieczkę po Białostockim Muzeum Wsi .
''''''''''''

Białostockie Muzeum Wsi  w Osowiczach jest Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku . Głównym celem Muzeum jest ochrona obiektów architektury drewnianej z województwa podlaskiego . Dotychczas do skansenu przeniesiono 40 zabytkowych budynków drewnianych z całego regionu .
Skansen jest organizatorem imprez plenerowych popularyzujących dawne rzemiosła , zwyczaje i obrzędy .
Kalendarz imprez dla dzieci i młodzieży jest stały i obejmuje cztery spotkania w ciągu roku :

Kraszanki  - organizowane 1-2 tygodnie przed Wielkanocą .

Na  miedzy pod gruszą  na początku czerwca .

Babie lato w skansenie na przełomie września i października .

Gwiazdka w skansenie dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem .

 Wiatrak , Rzędziany koło Tykocina ,1836 rok
---------------------------------------------------
Kuźnia , Gródek , 1914 rok-----------------------------------------
Gajówka , Krusznik koło Wigier , 1922 rok-----------------------------------------------
Budynek inwentarski , Krusznik koło Wigier , lata dwudzieste XX w.
----------------------------------------------------
Stodoła , Wdowin koło Ciechanowca , lata dwudzieste XX w.

----------------------------------------------------------------
Wiatrak , Wojnowce koło Sokółki . około 1930 roku 
 --------------------------------------------------------------
Stodoła , Nowy Ostrów koło Krynek .początek XX w.


Wewnątrz stodoły takie urządzenie -
w/g mnie to kierat . Kto może potwierdzić ?
----------------------------------------------------------
Chałupa  (kto by nie chciał dziś takiej ,,chałupy" ? ) Usza Wielka koło Ciechanowca , 1925 rok


 
Spichlerze , koniec XIX wieku
 --------------------------------------------------------
ULE :)))

----------------

Na dziś koniec wycieczki :)) .  Za dwa dni dalszy ciąg , bo mam nadzieję , że nie nudzą Was te chałupy ? :)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Na blogu umieściłam piękne zdjęcie Agaty Młynarskiej i Daniela . Kliknijcie na zdjęcie i zapoznajcie się z jej artykułem . Daniel to chłopak , który też by chciał oglądać takie skanseny . Możemy mu w tym pomóc .
Wystarczy tylko chcieć , ten chłopak musi żyć !

Dziękuję , że zajrzeliście do mnie :)))O tym co było i już nie wróci .... cz. I

................

Post szczęsliwie powrócił , chociaż bez komentarzy Waszych pieknych :) . Blogger zrobił nam w piątek 13-stego  Deja Vu  !!   A więc witam ponownie ! Mam nadzieję , ze nastepne zdjęcia wstawię do jutra ?!
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Wczoraj byłam na pięknej wycieczce za miastem . W Białostockim skansenie wsi . Jestem w tym miejscu kilka razy w roku i za każdym razem mnie zachwyca . O każdej porze roku wygląda inaczej , a drewniane chaty przenoszą  do wspomnień z dzieciństwa i jeszcze dalej  . Do czasów moich dziadków i pradziadków .
Zrobiłam chyba ponad 200 zdjęć i postaram się jak najwięcej Wam pokazać , bo wiem , że większość z Was uwielbia te dawne wiejskie klimaty , a i historyk też się w naszym gronie znajdzie :)

Tak więc trochę historii , trochę obrazków z Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach (Podlaskie ) .
Przedstawię Wam fragment historii mego regionu , tekst będzie cytatem z przewodnika , który kupiłam na terenie muzeum . Zapraszam na pierwszą część wycieczki w dawne czasy ........

,,Białostocczyzna jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie , religijnie ,językowo i kulturowo regionów Polski . Największy wpływ na to miały historyczne zmiany przynależności regionu do Mazowsza , Rusi , Wielkiego Księstwa Litewskiego , Królestwa Polskiego , Prus i Rosji .
Ziemie Białostocczyzny położone pomiedzy Biebrzą a Bugiem znajdują się na styku historycznych siedzib Słowian Wschodnich i Zachodnich oraz ludów bałtyckich ."

,, To ukształtowanie w czasach historycznych pogranicze narodowościowe , językowe , wyznaniowe i kulturowe zachowało się do czasów wspólczesnych . We wsiach wschodniej Białostocczyzny do dziś obok Polaków zamieszkuje ludność pochodzenia wschodniosłowiańskiego , która w części północnej używa gwar białoruskich , a w części południowej ukraińskich . Współczesna Białostocczyzna wyróżnia się w stosunku do regionów sąsiednich pod względem etnicznym i religijnym , a także swoistymi cechami kultury ludowej , w tym formami zabudowy wiejskiej . "
 Krótka historia budownictwa drewnianego Białostocczyzny na podstawie chałupy białoruskiej ze Starej Grzybowszczyzny....

,,Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i gospodarczych wznoszona była z drewna . Do budowy używano powszechnie drewna sosnowego , z którego wznoszono ściany o konstrukcji wieńcowej .  Na początku ubiegłego stulecia zaczęły upowszechniać się ściany o konstrukcji sumikowo-łątkowej , dzięki którym możliwe było wznoszenie budynków o większych rozmiarach z krótkich bali . Starsze budynki miały ściany z bali łupanych , a późniejsze z tartych piłą tracką . Sztuki drewna tarto piłami trackimi jeszcze do około 1960 r . "

 ,,Do zrębowej chałupy dostawiana była część gospodarcza z pomieszczeniem dla zwierząt . Całość składała się z długiego ciągu pomieszczeń przykrytych wspólnym dachem , za którymi znajdował się ogród , podwórze i sad . Wejścia do części mieszkalnej oraz chlewów znajdowało się w dłuższej ścianie budynku , od strony podwórza . "
,,Prezentuje ona typowy dla wschodniej Białostocczyzny układ wnętrza łączący pod wspólnym dachem część mieszkalną i gospodarczą . Czas powstania budynku to połowa XIX wieku ."
,,Połączenie pod jednym dachem części mieszkalnej z budynkami gospodarczymi znane jest na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego , z czasem ten sposób zabudowy określano jako podlaski ."

Podobało się Wam  ? Mi bardzo..więcej zdjęć będzie u mnie na weekend . Zachęcam Was do odwiedzania skansenów to świetna lekcja historii i miejsce na spędzenie wolnego czasu z dala od miasta . Na terenie większości skansenów można też organizować rodzinne imprezy i ogniska , uzgadniając to wcześniej z Dyrekcją .
.......................
Jesli interesujesz się turystyką krajową , może znasz Podlasie lub chcesz je poznać zgłoś się do Akcji Promocyjnej organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Szczegóły na stronie wrotapodlasia.pl TU..........Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kolejną wycieczkę w sobotę :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...