Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

sobota, 18 czerwca 2011

Smaki Podlasia - Ser z Korycina

``````````````````````````````````````````````````````Sery korycińskie to sery wyrabiane ręcznie przez gospodynie z okolic Korycina wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Korycin znajduje się między Puszczą Knyszyńską, a Biebrzańskim Parkiem Narodowym niedaleko granicy z Litwą i Białorusią. Są to typowo rolnicze, czyste ekologicznie tereny. Historia sera korycińskiego na Podlasiu wywodzi się od Szwajcarów, którzy przekazali tajemnicę sposobu produkcji żółtego sera z krowiego mleka w czasie ,,potopu szwedzkiego’’ osiedlając się na tych terenach.

Ser koryciński jest serem dojrzewającym: w trakcie dojrzewania zmienia smak, barwę i zapach.
Jest serem podpuszczkowym wyrabianym z mleka, podpuszczki i soli. Świeże mleko podgrzewa się tak, by nie uległo pasteryzacji, dzięki czemu zachowuje wszystkie składniki odżywcze mleka. Zawiera dużą ilość przyswajalnego wapnia, który sprzyja budowie kości. Ser ma niską zawartość tłuszczu -22,9% w porównaniu do innych serów podpuszczkowych.

Ser koryciński ma kształt eliptycznej kuli i liczne dziury na przekroju. Barwa jest jasnożółta, ale w miarę czasu staje się bardziej intensywna: kremowo - żółta. Konsystencja początkowo miękka, z czasem twardnieje, a smak z łagodno-śmietankowego z posmakiem soli zmienia się na bardziej pikantny. Sery przyprawiane są różnymi ziołami, które nadają im szczególnego wyrazu. Prawdopodobnie największą zaletą tego sera, jest to, że każdy okrąg smakuje inaczej, a ten sam smakuje inaczej każdego dnia. 


żródło strona www.ekozakupy24.pl

  Dziś przywiezione prosto z Korycina 


           z ziołami prowansalskimi 


                                                 
                                                 z czosnkiem
  Te sery są chlubą Podlasia . Na moim stole goszczą od dawna . Można je spożywać na zimno i na gorąco np. na zapiekankach lub pizzy .   Dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością , a w Białymstoku od pewnego czasu nawet w każdym sklepie spożywczym Społem .

Jak je się robi ? 

Proszę bardzo ,  przyśpieszony kurs na You Tube :)


---------------


Okolice  Korycina


                              Zalew na rzece KumiałkaNeogotycki kościół Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w latach 1899 – 1905


                                  Przydrożna kapliczka      Udanego weekendu ! :) 


poniedziałek, 13 czerwca 2011

Wędrówki po mieście

Białystok -Park Planty


Witajcie ! Nie było mnie aż 2 tygodnie ! Jak ten czas leci . Postaram się  nadrobić zaległości . Brakowało mi blogowego towarzystwa  :) !  Nie !  Nie wyjeżdżałam nigdzie , bo plany wyjazdu wakacyjnego oscylują raczej w okolicach lipca .

Przyleciała starsza ( z dwóch ukochanych ! :) ) córka z Londynu na kilka dni i byłam zajęta sprawami domowymi . Robiłyśmy ,,babskie zakupy " ,  odwiedzałyśmy miejskie knajpeczki :) . Czasami od kuchennych garnków trzeba się oderwać !

Nie zapomniałam o Was . Robiłam zdjęcia miejsc , gdzie spędziliśmy trochę miłych chwil , chroniąc się przed słońcem i wysokimi temperaturami .

Ale też mocno nagrzeszyłam!  Przybyło przy tej okazji mnóstwo kalorii - bo zimne piwo było i pizza :( !
I to żeby raz ...!!


piękne oczy mojej córki !

   Kawiarnia Castel ul. Spółdzielcza . Piękne klimatyczne miejsce z ogródkiem z tyłu kamienicy...              ---------------------------------------------------------------


W  takim miejscu kto się nie skusi .....!!!

PIZZA CHATA BIAŁYSTOK ul. SIENKIEWICZA 7

Pozdrawiam Was serdecznie i zaraz wracam z nowymi wędrówkami !Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...