Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

piątek, 21 września 2012

Podlaska gwara białoruska na scenie

czyli wybieram się dziś do teatru .


Maria jest starszą, wiejską kobietą, której życie obfitowało w szereg osobistych dramatów. Wielkanocne bicie cerkiewnych dzwonów na powrót przynosi permanentne przeżycie trajektorii popełnionego w młodości grzechu, który wedle zbiorowej karmy doprowadził do tragicznej utraty dwóch córek, a szczególnie hołubionej Hanusi...

JOANNA STELMASZUK:
Inicjatorka i pomysłodawczyni Sceny Szczyty, aktorka, aktywnie działa w Związku Młodzieży Białoruskiej. W 2010 roku ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Zbierając aktorskie szlify, m.in. w Teatrze Wierszalin, w 2011 roku otrzymała stypendium artystyczne prezydenta miasta Białegostoku na realizację monodramu osadzonego w kulturze podlaskich Białorusinów. Za kanwę posłużyło opowiadanie współczesnej pisarki z Ukrainy, Oksany Zabużko, pt. "Bajka o
kalinowej fujarce". Spektakl ów, inaugurujący Scenę Szczyty i sygnowany tytułem zaczerpniętym ze starej podlaskiej pieśni, "Ja j u poli verboju rosła", jest pierwszą na świecie sztuką, wynoszącą białoruską gwarę podlaską na deski profesjonalnego teatru.

WSPÓŁTWÓRCY:
Urodzony w Hajnówce na Podlasiu, Prof. Bohdan Głuszczak, mentor i opiekun artystyczny niniejszego projektu, od 35 lat wykłada pantomimę i grę aktora w masce na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W swojej bujnej karierze artystycznej zajmował się reżyserią, choreografią i aktorstwem, powołując też do życia i prowadząc Olsztyńską Pantomimę Głuchych.

Pochodzący z podlaskich Lach, Jan Maksymiuk, autor tłumaczenia utworu Zabużko z ukraińskiego na język podlaski, jest mieszkającym w czeskiej Pradze dziennikarzem Radia Wolna Europa. Szerzej znany jako literat, wszechstronny tłumacz, znawca i pasjonat gwary podlaskiej, którą popularyzuje m.in. na stronie www.svoja.org.

Marzena Rusaczyk zamiłowanie do muzyki wschodniosłowiańskiej wyniosła z rodzinnej Narwi. Z wykształcenia socjolog, pracujący na Uniwersytecie w Białymstoku. Twórczyni projektów muzycznych Ethno-Lyrics.

W ramach Festiwalu Inny Wymiar zapraszamy na spektakl Joanny Stelmaszuk-Troc inspirowany opowiadaniem Oksany Zabużko „Bajka o kalinowej fujarce". Spektakl ów, sygnowany tytułem zaczerpniętym ze starej podlaskiej pieśni, „Ja j u poli verboju rosła", jest pierwszą na świecie sztuką, wynoszącą gwarę Białorusinów Podlasia na deski profesjonalnego teatru. Informacja STREFAIMPREZ.pl

Języka białoruskiego nie znam , ale myślę , że będzie to dla mnie dodatkowa atrakcja...:) 

poniedziałek, 17 września 2012

Pszczoła , która miodu nie robi..Ostatni raz tego lata zajrzałam  do naszego białostockiego muzeum wsi . Skansen jest cały czas w rozwoju , pojawiają się nowe ,,chatki " , eksponaty , wystawy . Kilka corocznych jarmarków ściąga całe  rodziny do tego miejsca  gdzie czas się jakby zatrzymał .

Dziś chciałabym Wam pokazać nietypowe ule jakie stanęły na terenie skansenu . 


Skąd się wzięły i dlaczego ? To kolejny pomysł  jak ja to nazywam - człowiek dla przyrody .
Te piękne dwumetrowe rzeźby stanęły dzięki zorganizowaniu nietypowego pleneru rzeźbiarskiego .

www.poranny.pl
 Dziewięciu rzeźbiarzy z Polski i Białorusi wzięło udział w projekcie ochrony ginącego gatunku pszczoły murarki .


Kilka rodzin pszczółek  ma zamieszkać właśnie w tych nietypowych ulach . 

Pszczoła murarka to jeden z gatunków , który zapyla , a nie daje miodu . W naturalnych warunkach mieszka sobie w szczelinach wydrążonych przez inne owady lub np.  lub na przykład  w pustych łodygach roślin . Pamiętam z dzieciństwa , gdy lato  spędzałam na  wsi u dziadków , jak pszczółki wyfruwały ze słomy leżącej w stodole . W otworkach pustego  źdźbła zrobiły sobie noclegownie  :).

  
http://samotnica.ltp.net.pl/

Murarka rozpoczyna budowę gniazda od ulepienia w otworze pierwszej grubszej ścianki z wilgotnej gliny, a następnie gromadzi pyłek . I stąd jej nazwa ,,murarka" lub samotnica .
 Aby napełnić jedną komórkę pyłkiem wykonuje 30–40 lotów, odwiedzając w tym czasie kilka tysięcy kwiatów. Gdy zapas pokarmu jest dostateczny, samica składa na pyłku owalne, błyszczące, około 1,5-mm jajo i zamyka komórkę przegrodą z gliny, za którą przygotowuje kolejną celę. Samica buduje od kilku nawet do 15 komórek w jednej rurce. (inf.Hasło Ogrodnicze)W tych rzeźbach zrobione są specjalne otwory , w których być może są już larwy , gdyż widziałam kilka zasklepionych dziurek .

Dlaczego jest tak pożyteczna ? Jak przeczytałam na stronie Hasło Ogrodnicze 
,, Skuteczność murarki jako owada zapylającego roś­liny została potwierdzona przez badania naukowe prowadzone na całym świecie. Pszczoła murarka należy do tak zwanych brzuchozbieraczek, ze względu na sposób transportowania pyłku. Otóż na brzusznej stronie odwłoka ma ona szczoteczkę sztywnych włosków, na które sczesuje pyłek z pylników kwiatowych. Jest jedną z najbardziej skutecznych w zapylaniu pszczół, ze względu na ogromne ilości pyłku, jakie gromadzi w gniazdach, a także częste przenoszenie się z jednego kwiatu na drugi, co jest szczególnie korzystne w przypadku zapylania roślin obcopylnych. Murarka ogrodowa rozpoczyna loty już
w I połowie kwietnia, a kończy je w czerwcu " .

Taka to  pszczółka !Ta pszczółka podobno też nie żądli , bo nie ma ula z miodem , którego miałaby bronić .  Jest często hodowana w ogrodach , sadach . Nie wybrzydza przy zbieraniu nektaru . Pszczoły miodne np. w sadzie owocowym wybiorą sobie kwiaty , które są  bardziej nektarodajne . Murarka odwiedzi wszystkie i zwiększy zapylanie .Jeśli chcemy ekologicznie zwiększać  nasze plony na działce można kokony murarki zakupić  u hodowców i  zasięgnąć porady jak stworzyć im dobre warunki do życia . Dobrze traktowane na pewno nam się odwdzięczą .
A teraz ja sięgam po produkt innej pszczółki - czyli miód ! Dopadło mnie przeziębienie  - więc muszę się kurować , aby dalej spacerować i wyszukiwac Wam kolejne miejsca na Podlasiu do pokazania . Pozdrawiam słodko:))Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...