Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

sobota, 21 lipca 2012

Gentelmeni kina odchodzą- Andrzej Łapicki

Dziś nad ranem odszedł aktor , którego znałam od zawsze..od początku  , gdy rozumiałam co to jest teatr TV, potem prawdziwy teatr  ,,na żywo "  i kino polskie lat 60 -tych , które było  wspaniałe !! .   Czarno-białe , a tak kolorowe i pełne takich ,,przystojniaków  " jak Łapicki....to kolejny gentelmen naszego polskiego kina .   Chyba pierwszy raz zachwycił mnie w Przygodach Pana Michała  ..a jaki był ładny!! :))  do końca swoich dni !,a miał do dziś 88 lat ..Panie Andrzeju wielkie 

chapeau bas!.. 


 ,,nigdy nie zdjąłem spodni.."mówił w wywiadzie u Moniki Olejnik 

http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/kropka-nad-i-15-07,417.html 

czwartek, 19 lipca 2012

Anioły w Wasilkowie czyli ostatni przystanek

  To jeden z piękniejszych cmentarzy na Podlasiu .  3km  od Białegostoku , w małym miasteczku Wasilków ksiądz Wacław Rabczewski spełnił swoje marzenia i aniołami cmentarz przyozdobił .Ksiądz z Kresów - urodzony na Grodzieńszczyźnie, święcenia przyjmował na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej z rąk abp. wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego. Ksiądz Wacław Rabczyński z Wasilkowem związał się w 1947 roku i został w nim do śmierci.
Ksiądz zmarł w 1969 roku, kilka miesięcy po swojej matce. Zostali pochowani we wspólnym grobie na tym cmentarzu .


   Wszystko zaczęło się od marzeń księdza o stworzeniu sanktuarium na wzór francuskiego Lourdes . Rozpoczął budowę w latach 50 tych na terenie dzisiejszej parafii Świętej Wody , nieopodal Wasilkowa .
Jednak czasy to były niedobre dla takich pomysłów , urzędnicy nieprzychylni zamiarom księdza sprawnie hamowali rozpoczęte  plany . Uparty ksiądz nie poddawał  się . Swoją wizję  przeniósł na wasilkowski cmentarz . 


Zaprojektował zespół budowli , kompozycji rzeźbiarskich i pojedynczych figur . Swoją wizję figur, a czasem odręczny rysunek przekazywał kamieniarzowi Pawłowi Piotrowcowi, a ten tworzył zbrojenia i odlewał je z betonu . Prawdopodobnie jeszcze gdy beton nie zastygł sam zakasał rękawy i formował  rzeźby , a jego kamieniarz potem tylko poprawiał  . I tak powstały betonowe  anioły i sceny biblijne , które nie są wybitnym dziełem sztuki , ale nadają temu miejscu niesamowity klimat . 

  Cmentarz zbudowany w północnej części miasta na powierzchni 4,5 ha, w II połowie XIX wieku. Znajduje się na nim siedem grup rzeźb, nawiązujących tematyką do pasji i zmartwychwstania Jezusa, dwie fontanny i około sześćdziesięciu zabytkowych nagrobków, z których najstarszy jest z 1896 roku .Grób Legionistów 1918-19

 Panuje tu dziwna atmosfera - refleksji i zadumy . W słoneczny dzień słychać  tylko śpiew ptaków , cmentarz i na jego terenie ,  jest otoczony drzewami i monumentalnymi tu i tam rzeźbami .i te tajemnicze groby , często niepodpisane , kryją w sobie tajemnice tego regionu .Z Białegostoku na cmentarz można dojechać autobusem  nr 100 - nomen omen - to ostatni przystanek tej linii . 


---------

środa, 18 lipca 2012

Co obiecane czas spełnic..

Obiecałam jakiś czas temu kolejną opowieść z mego regionu .  Czas nie ubłagalnie leci..już jutro kolejna wizyta na Podlasiu . Pozdrawiam wszystkich odwiedzających .

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...