Łączna liczba wyświetleń
407,334
Obserwatorzy
sobota, 21 lipca 2012
Gentelmeni kina odchodzą- Andrzej Łapicki
Dziś nad ranem odszedł aktor , którego znałam od zawsze..od początku , gdy rozumiałam co to jest teatr TV, potem prawdziwy teatr ,,na żywo " i kino polskie lat 60 -tych , które było wspaniałe !! . Czarno-białe , a tak kolorowe i pełne takich ,,przystojniaków " jak Łapicki....to kolejny gentelmen naszego polskiego kina . Chyba pierwszy raz zachwycił mnie w Przygodach Pana Michała ..a jaki był ładny!! :)) do końca swoich dni !,a miał do dziś 88 lat ..Panie Andrzeju wielkie
czwartek, 19 lipca 2012
Anioły w Wasilkowie czyli ostatni przystanek
To jeden z piękniejszych cmentarzy na Podlasiu . 3km od Białegostoku , w małym miasteczku Wasilków ksiądz Wacław Rabczewski spełnił swoje marzenia i aniołami cmentarz przyozdobił .
Ksiądz z Kresów - urodzony na Grodzieńszczyźnie, święcenia przyjmował na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej z rąk abp. wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego. Ksiądz Wacław Rabczyński z Wasilkowem związał się w 1947 roku i został w nim do śmierci.
Ksiądz z Kresów - urodzony na Grodzieńszczyźnie, święcenia przyjmował na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej z rąk abp. wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego. Ksiądz Wacław Rabczyński z Wasilkowem związał się w 1947 roku i został w nim do śmierci.
Ksiądz zmarł w 1969 roku, kilka miesięcy po swojej matce. Zostali pochowani we wspólnym grobie na tym cmentarzu .
Wszystko zaczęło się od marzeń księdza o stworzeniu sanktuarium na wzór francuskiego Lourdes . Rozpoczął budowę w latach 50 tych na terenie dzisiejszej parafii Świętej Wody , nieopodal Wasilkowa .
Jednak czasy to były niedobre dla takich pomysłów , urzędnicy nieprzychylni zamiarom księdza sprawnie hamowali rozpoczęte plany . Uparty ksiądz nie poddawał się . Swoją wizję przeniósł na wasilkowski cmentarz .
Zaprojektował zespół budowli , kompozycji rzeźbiarskich i pojedynczych figur . Swoją wizję figur, a czasem odręczny rysunek przekazywał kamieniarzowi Pawłowi Piotrowcowi, a ten tworzył zbrojenia i odlewał je z betonu . Prawdopodobnie jeszcze gdy beton nie zastygł sam zakasał rękawy i formował rzeźby , a jego kamieniarz potem tylko poprawiał . I tak powstały betonowe anioły i sceny biblijne , które nie są wybitnym dziełem sztuki , ale nadają temu miejscu niesamowity klimat .
Cmentarz zbudowany w północnej części miasta na powierzchni 4,5 ha, w II połowie XIX wieku. Znajduje się na nim siedem grup rzeźb, nawiązujących tematyką do pasji i zmartwychwstania Jezusa, dwie fontanny i około sześćdziesięciu zabytkowych nagrobków, z których najstarszy jest z 1896 roku .
Grób Legionistów 1918-19
Panuje tu dziwna atmosfera - refleksji i zadumy . W słoneczny dzień słychać tylko śpiew ptaków , cmentarz i na jego terenie , jest otoczony drzewami i monumentalnymi tu i tam rzeźbami .
i te tajemnicze groby , często niepodpisane , kryją w sobie tajemnice tego regionu .
Z Białegostoku na cmentarz można dojechać autobusem nr 100 - nomen omen - to ostatni przystanek tej linii .
środa, 18 lipca 2012
Co obiecane czas spełnic..
Obiecałam jakiś czas temu kolejną opowieść z mego regionu . Czas nie ubłagalnie leci..już jutro kolejna wizyta na Podlasiu . Pozdrawiam wszystkich odwiedzających .
Subskrybuj:
Posty (Atom)