Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

czwartek, 19 lipca 2012

Anioły w Wasilkowie czyli ostatni przystanek

  To jeden z piękniejszych cmentarzy na Podlasiu .  3km  od Białegostoku , w małym miasteczku Wasilków ksiądz Wacław Rabczewski spełnił swoje marzenia i aniołami cmentarz przyozdobił .Ksiądz z Kresów - urodzony na Grodzieńszczyźnie, święcenia przyjmował na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej z rąk abp. wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego. Ksiądz Wacław Rabczyński z Wasilkowem związał się w 1947 roku i został w nim do śmierci.
Ksiądz zmarł w 1969 roku, kilka miesięcy po swojej matce. Zostali pochowani we wspólnym grobie na tym cmentarzu .


   Wszystko zaczęło się od marzeń księdza o stworzeniu sanktuarium na wzór francuskiego Lourdes . Rozpoczął budowę w latach 50 tych na terenie dzisiejszej parafii Świętej Wody , nieopodal Wasilkowa .
Jednak czasy to były niedobre dla takich pomysłów , urzędnicy nieprzychylni zamiarom księdza sprawnie hamowali rozpoczęte  plany . Uparty ksiądz nie poddawał  się . Swoją wizję  przeniósł na wasilkowski cmentarz . 


Zaprojektował zespół budowli , kompozycji rzeźbiarskich i pojedynczych figur . Swoją wizję figur, a czasem odręczny rysunek przekazywał kamieniarzowi Pawłowi Piotrowcowi, a ten tworzył zbrojenia i odlewał je z betonu . Prawdopodobnie jeszcze gdy beton nie zastygł sam zakasał rękawy i formował  rzeźby , a jego kamieniarz potem tylko poprawiał  . I tak powstały betonowe  anioły i sceny biblijne , które nie są wybitnym dziełem sztuki , ale nadają temu miejscu niesamowity klimat . 

  Cmentarz zbudowany w północnej części miasta na powierzchni 4,5 ha, w II połowie XIX wieku. Znajduje się na nim siedem grup rzeźb, nawiązujących tematyką do pasji i zmartwychwstania Jezusa, dwie fontanny i około sześćdziesięciu zabytkowych nagrobków, z których najstarszy jest z 1896 roku .Grób Legionistów 1918-19

 Panuje tu dziwna atmosfera - refleksji i zadumy . W słoneczny dzień słychać  tylko śpiew ptaków , cmentarz i na jego terenie ,  jest otoczony drzewami i monumentalnymi tu i tam rzeźbami .i te tajemnicze groby , często niepodpisane , kryją w sobie tajemnice tego regionu .Z Białegostoku na cmentarz można dojechać autobusem  nr 100 - nomen omen - to ostatni przystanek tej linii . 


---------

11 komentarzy:

 1. Witaj:) Kolejna super opisana fotorelacja:)
  Jeszcze nigdy nie bylam w tych stronach Polski.Moze bede miala kiedys okazje.
  Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. melancholijnie tam, choć bardzo pięknie!
  życie & podróże
  gotowanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochajmy Wariatów! O ileż uboższy byłby bez nich świat! :D

  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie miejsca nastrajają melancholijnie i zmuszają do refleksji....
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miejsce niesamowite. Tak jak napisali go&rado świat byłby uboższy gdyby nie Ci którzy potrafią marzyć i spełniać swoje marzenia .
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyjątkowe miejsce, można się tam wyciszyć, pomyśleć ,kiedy jestem na cmentarzu zawsze szukam najstarszej jego części. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Mona bardzo lubię te Twoje wycieczki, Twój patriotyzm lokalny i chęć dzielenia się wiedzą o tej pięknej krainie z nami, pozdrawiam i czekam na kolejny wpis.Moje dzieciaki właśnie wróciły z wakacji na Podlasiu, są zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za wizytę na Podlasiu ,takich ciekawych miejsc u nas mnóstwo..więc będę miała jeszcze dużo do pisania....Pozdrawiam wszystkich :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam stare cmentarze,z fotografiami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubie ogladac takie anioły, ciekawe miejsce, zawsze na cmentarzach szukam starych grobów i własnie takich aniołów....pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...