Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

piątek, 18 maja 2012

Kiermusy - czyli moje małe podróże Dzień dobry , po dłuższej  nieobecności już jestem na blogu  !

 Wyobrażam sobie , że u Was dużo nowego działo się , sezon wiosenny kwitnie.
  Muszę teraz nadrabiać zaległości i szybko odwiedzić zaprzyjaźnione blogi .

Wiosna wybuchła słońcem i zielenią ,  skorzystałam z pięknej aury i ruszyłam w poszukiwaniu nowych zakątków na moim kochanym Podlasiu . Gdzie byłam?  O tym będę pisać przez najbliższe dni .

 Dziś pokaże Wam kolejną odsłonę drewnianej zabudowy ziemi podlaskiej .

 Kiermusy koło Tykocina
.
Malownicza kolonia nad rzeką Narwią  , w otulinie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego , 30 km od Białegostoku ( w kierunku na Warszawę ) gdzie właściciele starali się w stworzyć Ostoję dla ludzi i zwierząt . Tu na chwilę można się  przenieść w dawne czasy dworskie.......

Na ich stronie internetowej można przeczytać ,, Kiermusiańskie włości to kompleks historyczno - wypoczynkowy, który składa się z kilku obiektów o niespotykanym na taką skalę charakterze. W skład kompleksu wchodzą Dworek, Jantarowy Kasztel, Karczma Rzym, Dworskie Czworaki i Domek Rasputina (ilość miejsc noclegowych 118). Wszystkie budowle wzrastały w oparciu o przekazy architektoniczne naszych przodków – z drewna i kamienia, zaś przedmioty wypełniające wnętrza mają dużą wartość historyczną i muzealną, łącząc w sobie luksus  z wyrafinowaną prostotą ":).

Sprawdziłam osobiście w pewien słoneczny dzień ten ,,szlachecki " klimat  - wszystko zgadza się .
 Miejsce  przyjazne dla każdego turysty .  Z małym mini zoo , gdzie w roku 2008 została utworzona pierwsza prywatna hodowla żubra , z karczmą w stylowym klimacie ,  drewnianym dworkiem jako hotel i czworakami , w których pewnie  nocleg musi  być bardzo inspirujący - kto nocował w takiej chatce ? W Kiermusach wszystkie ( pięć) są do wynajęcia .

,,Czworaki Dworskie, to ośmioosobowe domostwa przytulne Rybakiem, Bartnikiem, Kowalem, Garncarzem i Tkaczem zwane, z wielką dbałością o szczegóły nieopodal Dworku postawione."
 (http://www.kiermusy.com.pl/)
Do środka nie mogłam zajrzeć ,  ale wnętrza można podejrzeć na stronie Kiermus , którą podałam wyżej przy cytacie . Są piękne , to moje ukochane folkowe klimaty....Kiermusy to nie tylko dworek i czworaki z noclegami , tu w każdą pierwszą niedzielę  miesiąca ,od wiosny odbywa się Jarmark staroci i sztuki ludowej .Jest wtedy gwarno , wesoło - gra muzyka , pachnie grill i mnóstwo straganów z lokalnymi  specjałami , stoliczków ze starociami , rękodziełem i wytworami ludzkiej fantazji .Za płotem widać drewniany Dworek nad łąkami .W nim pokoje i apartamenty , a także basen , spa i piękne widoki dookoła .Obok dworku karczma ,,Rzym" nazwana ,do której wstąpiłam i mięsiwo zjadłam  .
 Taki dzbanek na mleko z kogutem był kiedyś u moich dziadków na wsi , wzruszyłam się jak go zobaczyłam .
Karkówka marynowana , dobrze wysmażona i masełko czosnkowe i wiosenne surówki - taki obiad można tu zjeść za 30 zł.


Po obiedzie koniecznie trzeba wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową po okolicy. 
Widoki piękne , sielskie z dala od cywilizacji .
 W oddali tajemniczy domek Rasputina :) . Można go wynająć i spędzić czas w rosyjskich klimatach - podejrzałam wnętrza na stronie internetowej - w takim pokoju mogę spędzić weekend  ! A może i dłużej ?!www.kiermusy.com.pl
Polecam to miejsce na wakacyjny wypoczynek , a po drodze koniecznie trzeba zajrzeć do Tykocina . Perełka Podlasia nad rzeką Narew z bogatą historią ,o której napiszę w następnym poście .

Życzę Wam słonecznego weekendu !

Tykocin


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...