Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

piątek, 3 sierpnia 2012

Kolorowe stroje i tradycje wciąż żywe na Podlasiu - cd.

 Po  występach ludowych na Podlasiu zostały tylko wspomnienia i zdjęcia . Właściwie to tylko po tym festiwalu , bo jak zaglądam do lokalnych portali to w wielu wsiach i miasteczkach wciąż są organizowane folkowe imprezy jak co roku .

Chociażby ta na rozpoczęcie żniw w Studziwodach  . Czy ktoś pamięta cep , sierp ?  Wiem , że nie którzy z Was tak :) .

Ja pamiętam , że u moich dziadków  na wsi wisiał  na ścianie na honorowym miejscu w sieni sierp. Dziadek każde żniwa rozpoczynał pierwszy właśnie tym sierpem ścinając symboliczny łan zboża . Potem szły kosy w ruch i  kosiarka zaprzężona do konia . Piękne wspomnienia  . Mężczyźni kosili złote zboże , kobiety snopki stawiały , a ja pamiętam swoje pokłute od rżyska stopy , gdy biegałam między snopkami jako dziecko .

                                    kliknij na video .Filmik  z portalu  http://narew.home.pl/portal/ Zażynki Gminne to nazwa pięknego obrzędu jeszcze z czasów  słowiańskich rozpoczynające żniwa .  Zostały zorganizowane w ramach VIII Podlasko-Poleskich Spotkań Żwiwnych pod hasłem „Oleń po boru chodit”. Organizatorem uroczystości było Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, we współpracy z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury. To oczywiście tereny zamieszkałe przez Podlaskich Białorusinówi i ich potomków .  Studziwody leżą opodal Bielska  Podlaskiego , gdzie prężnie działają organizacje związku białorusinów . Na tym terenie można  przez cały rok spotkać piękne pokazy dawnych ludowych zwyczajów , przeplatane ludowymi pieśniami. Tak było w Studziwodach - cepy poszły w ruch z pieśniami  na ustach , a dookoła rosły snopki :)
zdjecie poranny.pl
zdjecie poranny.pl
zdjecie poranny.pl
 
http://narew.home.pl/portal/  -------- A teraz wracamy do V Podlaskiej Oktawy Kultur , która zakończyła się w minioną niedzielę .  Kolejne zespoły , których nie przedstawiłam w ostatnim poście .                                                                              SERBIA  - bardzo uśmiechnięta:)
                                                                            TURCJA - śliczna i kolorowa
 
IZRAEL - roztańczony i rozśpiewany
POLSKA - nasze Podhale 
KOLOROWEGO WEEKENDU WSZYSTKIM  ŻYCZĘ  :))
EKWADOR
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...