Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

czwartek, 28 czerwca 2012

Tajemnicze miejsce i legenda Proroka Eljasza

 Nie łatwo tu trafić . Nie ma znaków , które skierowałyby  nas do miejsca w Puszczy Knyszyńskiej owianego tajemnicą  . Pomiędzy  wsiami Starą i Nową Grzybowszczyzną (Krynki) jest piaszczysta droga w lesie  ...a potem jakby polana otulana sosnami  i cerkiew murowana...
Zastaliśmy ją w trakcie odnawiania . Nowe tynki bielą się  w słońcu . Niedzielne popołudnie , cisza  i słychać tylko  szum drzew . Jeśli zna się historię tego miejsca , myśli się - ,, Co te mury widziały? " Ile mogłyby opowiedzieć ? " .
Drzwi były niestety zamknięte , może innym  razem uda nam się zajrzeć  do środka , podobno otwierana jest tylko czasami .    Budowa cerkwi rozpoczęła się jeszcze przed I wojną , a ukończona w 1930 r . rękoma okolicznej ludności.

Focus.pl
,, Historia proroka zaczyna się w latach przed I wojną św. W owym czasie grasował po okolicznych wsiach zbir Półtorak, którego nikt nie mógł pokonać. Wówczas Eliasz Klimowicz, niepiśmienny chłop z kolonii koło Grzybowszczyzny, udał się do Kronsztadu, gdzie mieszkał pewien pop-cudotwórca, aby prosić go o pomoc przeciwko bandziorowi. Okazało sie, że w tym czasie któryś z napadanych gospodarzy odważył się bronić i zbira zabił. Zamiast dziękować bohaterowi, miejscowa społeczność uznała to wydarzenie za dzieło Eliasza."
(zielonewrota.pl)

I zaczęło się,,pospolite ruszenie  ". Prosty niepiśmienny chłop stał się ,,cudotwórcą i zbawicielem " . Powstał pomysł budowy świątyni , na czele której stał sam Klimowicz zwany potem  Prorokiem Ilją . Okoliczna ludność zapragnęła mieć blisko do  ,,domu bożego " ,wspólnymi siłami , zbierając datki  budowali cerkiew .
Opowiadali tu i tam o ,,cudownym Ilii " , który leczy rękoma ,  uzdrawia ludzi i jest samym wysłannikiem Chrystusa , a cerkiew ,, z pod ziemi wyszła " .

Kult proroka  rozrósł się na tyle , że przybywały tłumnie całe procesje  ludności z dalekich zakątków  np. z Wołynia .
Choć wielu szydziło , że z  głupiego chłopa  Proroka zrobiono . Ingerowała też cerkiew prawosławna , że śmiertelnik ogłasza się  ,,świętym ''. Eljasz porzucił cerkiew i zaczął przyjmować w swoim domu , tworząc w nim coś w rodzaju sekty z ludźmi mu poddanymi  . Inni twierdzą , że chciał w swojej wsi zwanej Wierszalinem utworzyć nowy lepszy świat .
Pewnego dnia prorok Ilja ogłosił, że zbliża się koniec świata , a Wierszalin tylko ocaleje .Wyznaczonego dnia , na polu obok cerkwi zwanym Doliną Jozafata pojawili się  jego wyznawcy. Apokalipsa jednak nie nastąpiła.

       Kadr z filmu

HISTORIA O PROROKU ELIASZU Z WIERSZALINA

  w głównej roli Proroka Eliasza  - Henryk Talar---------


,, Jak mówi legenda, pod koniec lat 30. Eliasz uważał się już niemal za Mesjasza, a wierni postanowili go sprawdzić. Pewnego dnia przyszli do niego z krzyżem, młotem i gwoździami. Wystraszony prorok uciekł. Krzyż zaś, na którym miał zawisnąć, postawiono przy drodze do wsi Ozierskie; można go oglądać do dziś (choć co prawda nie wygląda na tak stary). A ile prawdy w legendzie? Wojciech Załęski (powołując się na spisane wspomnienia niejakiej Franciszki Radziewicz z Podlipek) twierdzi, że opowieść dotyczy nie Eliasza, lecz innego „świętego starca” Mikołaja Regisa. Uchodził on za cudem ocalałego cara. Żywot wiódł hulaszczy. „To wokół niego skupił się ten łajdacki świat, który rzutował później na Klimowicza. Był tam ze dwa lata, nagrabił pieniędzy i uciekł. A wszystko poszło na konto Klimowicza” – sugeruje Załęski. To Regis odgrażał się: „Ukrzyżujcie mnie, a trzeciego dnia wstanę!”. I to po niego, nie po Klimowicza, przyszli ludzie z krzyżem. "    ( cytat www.Focus.pl)

www.ciekawepodlasie.pl


Jaki był dalszy los Klimowicza ?  Dokładnie nie wiadomo . Prawdopodobnie wywieziony na Wschód po wejściu  Armii Czerwonej zmarł w jednym z więzieni NKWD .

Jego dzieje pozostały inspiracją dla prof. Włodzimierza Pawluczuka, autora słynnej książki „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, i aktorów znanego w całej Europie teatru WIERSZALIN z Supraśla.
W warszawskim teatrze na Woli  w marcu 2012 odbyła się premiera sztuki  ,,Prorok Ilja" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii   Ondreja Spišaka.   W roli Ilii tym razem Andrzej Seweryn .

www.rp.pl  
 i  na  koniec kilka pięknych kadrów z filmu HISTORIA O PROROKU ELIASZU Z WIERSZALINA z roku 1997 w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego  z Henrykiem Talarem w roli głównej .


ZDJECIA ZE STRONY STOPKLATKA.PL


Jak widać ta historia wciąż inspiruje .

                      C.D.N.....

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Zielona niedziela

czyli po drodze do tajemniczego miejsca  .


 Nie  ma dla nas lepszego wypoczynku od tego za miastem spacerując po leśnych ścieżkach . O  każdej porze roku zapach lasu , szum drzew , śpiew ptaków daje mnóstwo pozytywnej energii . Wczoraj świeciło piękne słońce . Puszcza wyglądała pięknie . Słychać było jak soki krążą ,  wszystko rośnie  i rozkwita dookoła .


 Owoce leśnie na terenie Puszczy Knyszyńskiej są przesłodkie , a w tym roku jest ich mnóstwo .


Leśna rodzinka

KTO ZNA NAZWĘ TEGO KWIATKA ?
Zagadka rozwiązana przez Pana Krzysztofa  - GRUSZYNKA!


 Puszcza Knyszyńska była  po drodze  do pewnego tajemniczego miejsca z niezwykłą historią , o której opowiem w następnym poście .


        Dobrego tygodnia wszystkim życzę  :)))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...