Ostatni raz tego lata zajrzałam do naszego białostockiego muzeum wsi . Skansen jest cały czas w rozwoju , pojawiają się nowe ,,chatki " , eksponaty , wystawy . Kilka corocznych jarmarków ściąga całe rodziny do tego miejsca gdzie czas się jakby zatrzymał .
Dziś chciałabym Wam pokazać nietypowe ule jakie stanęły na terenie skansenu .
Skąd się wzięły i dlaczego ? To kolejny pomysł jak ja to nazywam - człowiek dla przyrody .
Te piękne dwumetrowe rzeźby stanęły dzięki zorganizowaniu nietypowego pleneru rzeźbiarskiego .
![]() |
www.poranny.pl |
Dziewięciu rzeźbiarzy z Polski i Białorusi wzięło udział w projekcie ochrony ginącego gatunku pszczoły murarki .
Kilka rodzin pszczółek ma zamieszkać właśnie w tych nietypowych ulach .
Pszczoła murarka to jeden z gatunków , który zapyla , a nie daje miodu . W naturalnych warunkach mieszka sobie w szczelinach wydrążonych przez inne owady lub np. lub na przykład w pustych łodygach roślin . Pamiętam z dzieciństwa , gdy lato spędzałam na wsi u dziadków , jak pszczółki wyfruwały ze słomy leżącej w stodole . W otworkach pustego źdźbła zrobiły sobie noclegownie :).
![]() | |
http://samotnica.ltp.net.pl/ |
Murarka rozpoczyna budowę gniazda od ulepienia w otworze pierwszej grubszej ścianki z wilgotnej gliny, a następnie gromadzi pyłek . I stąd jej nazwa ,,murarka" lub samotnica .
Aby napełnić jedną komórkę pyłkiem wykonuje 30–40 lotów, odwiedzając w tym czasie kilka tysięcy kwiatów. Gdy zapas pokarmu jest dostateczny, samica składa na pyłku owalne, błyszczące, około 1,5-mm jajo i zamyka komórkę przegrodą z gliny, za którą przygotowuje kolejną celę. Samica buduje od kilku nawet do 15 komórek w jednej rurce. (inf.Hasło Ogrodnicze)
W tych rzeźbach zrobione są specjalne otwory , w których być może są już larwy , gdyż widziałam kilka zasklepionych dziurek .
Dlaczego jest tak pożyteczna ? Jak przeczytałam na stronie Hasło Ogrodnicze
,, Skuteczność murarki jako owada zapylającego rośliny została potwierdzona przez badania naukowe prowadzone na całym świecie. Pszczoła murarka należy do tak zwanych brzuchozbieraczek, ze względu na sposób transportowania pyłku. Otóż na brzusznej stronie odwłoka ma ona szczoteczkę sztywnych włosków, na które sczesuje pyłek z pylników kwiatowych. Jest jedną z najbardziej skutecznych w zapylaniu pszczół, ze względu na ogromne ilości pyłku, jakie gromadzi w gniazdach, a także częste przenoszenie się z jednego kwiatu na drugi, co jest szczególnie korzystne w przypadku zapylania roślin obcopylnych. Murarka ogrodowa rozpoczyna loty już
w I połowie kwietnia, a kończy je w czerwcu " .
w I połowie kwietnia, a kończy je w czerwcu " .
Taka to pszczółka !
Ta pszczółka podobno też nie żądli , bo nie ma ula z miodem , którego miałaby bronić . Jest często hodowana w ogrodach , sadach . Nie wybrzydza przy zbieraniu nektaru . Pszczoły miodne np. w sadzie owocowym wybiorą sobie kwiaty , które są bardziej nektarodajne . Murarka odwiedzi wszystkie i zwiększy zapylanie .
Jeśli chcemy ekologicznie zwiększać nasze plony na działce można kokony murarki zakupić u hodowców i zasięgnąć porady jak stworzyć im dobre warunki do życia . Dobrze traktowane na pewno nam się odwdzięczą .
A teraz ja sięgam po produkt innej pszczółki - czyli miód ! Dopadło mnie przeziębienie - więc muszę się kurować , aby dalej spacerować i wyszukiwac Wam kolejne miejsca na Podlasiu do pokazania . Pozdrawiam słodko:))
Witaj Monia :)
OdpowiedzUsuńtyle lat już tuptam po tym świecie a o "murarkach" ( aż wstyd się przyznać ) nie słyszałam.....
pszczoły giną i nam też grozi głód jeśli ich zabraknie......
może warto zatroszczyć się o "murarki" w każdym, nawet najmniejszym ogródku!!!
a Ty się szybko kuruj bo to wstyd chorować jeszcze przed zimą ;)
pozdro Cię serdecznie Beata
Świetny pomysł z tymi ulami! Piękne rzeźby i przy okazji coś dobrego zrobionego dla przyrody! Widzę, że nie tylko ja rozpoczęłam już sezon na przeziębienie... Zdrówka dla Ciebie! Pozdrawiam i zapraszam do mnie na zabawę :)
OdpowiedzUsuńKuruj się:) a propos kuracji miodowej to miód z octem przetestowałam na sobie i juz po jednym dniu było dobrze!
OdpowiedzUsuńps. podoba mi się Twój nowy jesienny nagłówek, bardzo klimatyczny!
życie & podróże
gotowanie
,,gdzie czas się jakby zatrzymał" najpierw się przyczepimy sformułowania, skanseny służą właśnie do ,,zatrzymywania" czasu wcale nie jakby :))).Murarki to też część tego ginącego czasu przeszłego więc w skansenie są jak najbardziej na swoim miejscu :) Rzeźby są po prostu piękne a to że mają jeszcze praktyczne zastosowanie to rewelacja, uwielbiamy piękne przedmioty które mają zastosowanie w naszej codzienności :)))
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy.
Fantastyczne te ule:))lubię skanseny również za to że ciągle żyją:)Pozdrawiam serdecznie i na nowe relacje czekam
OdpowiedzUsuńJaki piękny blog! Szczegolnie że jest o moich stronach. Uwielbiam takie przypadki kiedy natrafię na coś super! Z pewnością rozgoszczę się tu na dobre. Pozdrawiam z Białegostoku.
OdpowiedzUsuńoj pokazuj pokazuj,juz za niecaly miesia tam bede ,musze sie naoglada zeby wiedziec gdzie rodzine zaciagna pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSerdeczne dzięki za wszystkie komentarze i że zaglżdacie do mnie..na razie temperatura daje mi się we znaki..ale jak tylko stanę na nogi odwiedzę Was :) Dzięki za te opinie..:)) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJak ładnie napisałaś o pszczółkach i o skansenie w ogóle.Bardzo klimatycznie i cieplutko.Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny u mnie:)
OdpowiedzUsuńCiekawe rzeczy piszesz, a mieszkanka dla pszczółek piękne. Chyba w przyszłości pomyślę o takich pszczółkach w swoim sadzie ;-)
OdpowiedzUsuńWspaniała fotorelacja...zaczytałam się..a te rzeźby takie...ludowe - super :)
OdpowiedzUsuńcałusy Ania :)
Kolejna wspaniala fotorelacja.Jezeli kiedykolwiek pojade w tamte strony to Twoj blog bedzie swietnym przewodnikiem.
OdpowiedzUsuń46 year-old Data Coordiator Kalle Siney, hailing from Levis enjoys watching movies like Comanche Territory (Territorio comanche) and Board games. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a Ferrari 500 Mondial Spider Series I. opublikowane tutaj
OdpowiedzUsuń