Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

wtorek, 5 lipca 2011

Na ratunek przyrodzie


Czy wyobrażacie sobie życie na ziemi bez roślin ? Chyba nie . One są niezbędne do naszej egzystencji . Były na Ziemi przed nami . To dzięki nim żyjemy .  Są źródłem pożywienia , tlenu , mają wpływ na klimat i piękno otoczenia . Dają nam materiał budowlany , produkujemy z nich tkaniny , papier , lekarstwa . Karmią nas i zwierzęta . Dają nam wiele radości w życiu .
Życie całego świata jest od nich uzależnione
Jednak wiele z nich już wyginęło bezpowrotnie , a wiele gatunków już jest zagrożonych zniknięciem z naszej planety .
Na szczęście są ludzie , którzy o tym myślą i poświęcają swoja pracę naukową dla ocalenia roślin , a więc ocalenia też ludzkości .
foto. guardian.co.uk

Na południu Anglii w hrabstwie Sussex powstał Millennium Seed Bank . Bank nasion !
Istnieje on już ponad 10 lat i zabezpieczył do tej pory  około 30 tys. gatunków roślin zagrożonych wyginięciem głównie z obszarów suchych . Wyselekcjonowane , wysuszone i zamrożone spoczywają w specjalnych chłodnych piwnicach budynku odpornego nawet na wybuch atomowy .
foto. guardian.co.uk

Szacuje się , że do 2050 roku na Ziemi może wyginąć nawet jedna czwarta roślinnych gatunków .
Niesamowite , prawda ?! Ale czy my sami rozglądając się dookoła nie zauważamy , że nie ma tych  roślin na łąkach , które pamiętamy z dzieciństwa ?

Bank nasion postawił sobie za cel zebranie do 2020 roku 25 % nasion roślin żyjących na Ziemi . Więc jest nadzieja . że dzięki temu projektowi i zaangażowaniu ludzi oddanych nauce na naszej planecie będzie jeszcze długo zielono :) .

Zapraszam do obejrzenia krótkiego wykładu na temat tej inicjatywy . Taki Bank warto wspierać :) .

Pod wyświetlanym filmem jest funkcja ustawienia tłumaczenia na język polski Wyjeżdżam na kilka dni urlopu . Mam nadzieję , że przywiozę Wam trochę ciekawych zdjęć z miejsc gdzie byłam :) . Pozdrawiam Was wakacyjnie życząc dużo słońca na najbliższe dni :) .

8 komentarzy:

 1. ja tak myślę, że jedne wyginą, ale pewnie pojawią inne mutacje, natura nie lubi pustki. Zawsze mnie zadziwia jak słyszę info, że naukowcy odkryli nowy gatunek jakiegoś zwięrzątka lub coś innego. wydaje się, że wszystko spenetrowane, poznane a jednak jest coś co można odkryć.
  Miłych wakacji życzę i wracaj wypoczęta z "kupą" zdjęć. Pozdrawiam ciepło, u nas w końcu lato i upał

  OdpowiedzUsuń
 2. myślę ,ze moze to i dobrze ,ze nie wszystko spenetrowane, bo człowiek to największy wróg Ziemi ..niestety wiele gatunkow zaginęło tylko z powodu tzw. rozwoju cywilizacji i chęci zysku .

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim marzeniem jest zobaczyć kąkol, nigdy go nie widziałam, a dużo słyszałam o nim, miłego wypoczynku i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Dobrze, że są takie miejsca, gdzie ludzie bronią Ziemi przed samymi ludźmi. Życzę udanego i słonecznego urlopu, baw się dobrze! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Marysiu, przypomniałaś mi o kąkolu..Pamietam go z dzieciństwa :). Musze się za nim rozejrzeć po naszych Podlaskich łąkach. Pamietam narzekano na niego , jak był w zbozu , bo jest trujacy :( . Trzeb ago teraz poszukać ..moze sie uda ?
  Zosiu dziękuję ,ze do mnie zajrzałaś , urlop zawsze mam udany :) Pozdrawiam Was wszystkie ! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba trzeba się śpieszyć, bo za chwilę żniwa i skoszą, jeśli gdzieś rzeczywiście przetrwał. U nas nie widziałam nigdzie, pa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słonecznego urlopowania:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na szczęście są jeszcze miejsca, gdzie rośliny rosną bez ingerencji człowieka. Bardzo lubię oglądać takie dzikie łąki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...