Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

wtorek, 13 listopada 2012

Beksiński powrócił nad San...

dalszy ciąg wizyty w Muzeum Historycznym w Sanoku .


Z wizyty w sanockim muzeum  ta wystawa najbardziej utknęła w naszej pamięci .
Ze względu na wielkość , a także charakter prac samego mistrza .
 Widziane na żywo robią wrażenie na każdym , zmuszają do refleksji . Gdy tu się znajdziesz zobaczysz trochę inny świat , nie każdemu  się spodoba - ale każdego trochę skieruje w inne ,, stany świadomości  "  :)  - jak ja to mówię .


Ten bardzo mnie zaintrygował ....

  Dobrze, że prace nie mają tytułów..można puszczać wodze fantazji...jeśli się ją ma :) !?Z tym brakiem tytułów jest też związana pewna historia. Tych historii było dużo w życiu artysty..ale może zacznijmy od początku...Urodził się 1929 roku w Sanoku  . Jego pradziadek , Mateusz jako pierwszy przybył do miasta i w 1832 roku założył Zakłady Kotlarskie, które dały początek późniejszej fabryce wagonów i autobusów Autosan . Dziadek , Władysław był architektem miejskim i autorem wielu projektów budynków i terenu miasta Sanoka. Ojciec, Stanisław (1887-1953) był inżynierem geometrą i także pracował w wydziale budowlanym miejskiego magistratu. Matka - Stanisława  była nauczycielką , tworzyła także rysunki i malowała akwarele .
W muzeum  oprócz jego prac można zobaczyć na ekranach TV wywiady z nim , gdzie wspomina min. dzieciństwo . Z uśmiechem opowiada , że jego matka marzyła o jego karierze jako muzyka - a wyszedł artysta nieudacznik (jak sam mówi) , którego matka i żona musiała  utrzymywać..Był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1952) , widać w jego pracach rękę architekta , precyzję rysunku . Swoją drogę artysty rozpoczął od fotografii , która była nagradzana na wielu wystawach .

Potem była rzeźba...
Kolejny był rysunek , często kontrowersyjny ,o zabarwieniu mocno erotycznym i sadystycznym...co powodowało , że nie mógł często jawnie pokazywać swoich prac w tamtych (60-tych) latach .
W szufladach - gablotach można zobaczyć też jego rysunki z dzieciństwa , z lat szkolnych .
 Prawdopodobnie były chętnie kupowane przez jego kolegów , z tego tytułu miał często nieprzyjemne 
 rozmowy w szkole czy z księdzem - za demoralizację dzieci ...od dzieciństwa był delikatnie mówiąc ,, niepoprawny " .


Lata 70te i 80te to tzw ,,okres fantastyczny ", cokolwiek to znaczy - jest to okres dużej popularności Beksińskiego , mieszka jeszcze w Sanoku i  w końcu może ze sztuki utrzymywać się .


Pod koniec lat 70tych przeprowadza się  do Warszawy , jego dom rodzinny w Sanoku urzędnicy miasta postanawiają wyburzyć . Oryginalny artysta , który nie mieści się  w ówczesnych kanonach malarskich jest coraz bardziej popularny za granicą .


W Warszawie umiera po ciężkiej chorobie żona (1998)  ,rok później jedyny syn popełnia samobójstwo .


,,Okres fantastyczny " to kolorowe ,pełne grozy i tajemnicy pejzaże , podwodne światy , tajemnicza przyroda..itp..Jednak Beksiński dalej poszukuje..i wraca jakby do początku swojej twórczości . 
Znowu pokazuje swoją przewrotność,  nie zważa , że jego obrazy mają tzw,,wzięcie " , nie interesuje go komercja .

Motywy jego obrazów zawężają się do figur lub głowy jednej lub kilku postaci, bardziej skupia się na formie niż na temacie .Ostatni obraz

Beksiński jeszcze  przed śmiercią zaczął przekazywać  swoje dzieła  muzeum ,wskazując je jako najważniejsze w swoim życiu . Przezorny ?

Spisuje odręczny testament , który można zobaczyć na wystawie .a także jego całą pracownie przeniesioną z warszawskiego mieszkania . 
W głębi niedokończony  obraz...

Zostaje brutalnie zamordowany w swoim mieszkaniu 2005 roku , pochowany w Sanoku .

Rodzina Beksińskich (Zdzisław, jego żona Zofia, dziadkowie Władysław i Helena, rodzice Stanisław i Stanisława oraz syn Tomasz) jest pochowana w grobowcu rodzinnym pierwotnie zaprojektowanym przez Władysława Beksińskiego. Nagrobek , poza lakoniczną inskrypcją zawierającą nazwisko rodziny, nie posiada informacji dotyczących jej członków i danych dotyczących dat narodzin i śmierci .


Mimo swojej tak kontrowersyjnej ,wydającej się ponurej tematyce prac zapamiętam go jako uśmiechniętego , pozytywnego z dystansem człowieka . Na filmach , które można zobaczyć w galerii widać cały czas jego uśmiech i żarty jakie opowiada o swoim życiu mimo trudnych chwil za sobą .11 komentarzy:

 1. Bardzo lubię Jego twórczość,poznałam ją w liceum i od tej pory moja ocena nie zmieniła się, rzeczywiście, obojętnie na pewno nie można obok tych prac przejść
  życie & podróże
  gotowanie

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość Beksińskiego działa na wyobraźnię,można ją porównać do twórczości surrealisty,Salvadora Dali.Najwięksi fani,inspirowani malarstwem Beksińskiego wykonują sobie tatuaże,wykorzystują w filmach. Na mnie tego rodzaju twórczość wywiera ogromne wrażenie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Beksiński tak mi się wydaje jak i wielu naszych artystów był bardziej doceniany..moze i jest nadal za granicą niż w Polsce ...Chyba nie ma uczelni na świecie artystycznej , gdzie Beksiński nie był by wymieniany na wykładach czy podręcznikach .
  Ja jestem kompletnym laikiem - na zasadzie albo mi się podoba albo nie - a jednak co nie co rozumiem z tej twórczości..:)więc nie jest tak trudna jak się wydaje, wystarczy trochę się z nią zaznajomić..a resztę podpowie wyobraźnia.. ..Pozdrawiam i dziękuje , że zajrzeliście do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakieś straszne te obrazy, jak z końca świata; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam jak w 96 roku po raz pierwszy zetknęłam się z jego obrazami, nie jestem znawczynią sztuki, podobnie jak Ty oceniam ją w kategoriach podoba mi się bądź nie, ale nie wątpliwie nie sposób zachować obojętność. Najbardziej podziwiam wyobraźnię która buduje takie niestworzone wizje obrazy postacie. Dobrze że wrócił do domu, a przede wszystkim że Sanok na tym jego powrocie tak wiele zyskał:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze jest do Ciebie zaglądać:))można tyle ciekawych rzeczy zobaczyć i o nich poczytać:)))Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Z wyrazami wdzięczności za arcyciekawe wycieczki - zapraszam po wyróżnienie:-)))
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny wpis, człowiek czasem zapomina jak bardzo potrzebuje w życiu inspiracji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Asiu dziękuję :)

  Marto ,Twoje śniadania są wspaniałe, dzięki ,ze zajrzałas :)

  OdpowiedzUsuń
 10. 'okres fantastyczny' bardzo mi się podoba. muszę mu się bliżej przyjrzeć, bo to moje 'klimaty'

  OdpowiedzUsuń
 11. [url=http://www.supra-shoesnz.net]http://www.supra-shoesnz.net[/url]
  [url=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com]outlet moncler[/url]
  [url=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com]outlet moncler[/url]
  [url=http://www.chanel-newzealand.com]chanel nz[/url]
  [url=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com]outlet moncler[/url]
  [url=http://www.supra-shoesnz.net]supra shoes[/url]
  [url=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com]outlet moncler[/url]
  [url=http://www.giubbotti-moncleroutlet.com]outlet moncler[/url]
  [url=http://www.supra-shoesnz.net]supra shoes[/url]

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...