Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

poniedziałek, 21 marca 2011

WIOSNA !!

21 MARCA - dzis przyszła wiosna ! Ja  wiem , nie zaświeciła słońcem wszędzie , ale już jest ! Tak na nią czekaliśmy i nareszcie jest !Pamiętam z lat szkolnych jak w tym dniu topiło się Marzannę :) . Czy dziś jest jeszcze taka tradycja ? Może napisze , któraś z Was , która ma dzieci w wieku przedszkolnym lub szkole podstawowej .  Słyszałam w Tv , że są jakieś protesty , że to nie ekologiczne ! :) Może , któraś z Was wie , o co chodzi !?
W/g mnie kukła Marzanny jak najbardziej może być zrobiona z materiałów eko...a przede wszystkim to piękna tradycja i wielka frajda dla dzieci .


www.polskawita.pl


W programie porannym etnograf mówił , że tradycja topienia Marzanny jest bardzo stara , pogańska z  terenów Małopolski . Kukłę niesiono przez całą wieś i pukano do wszystkich drzwi , aby każdy mógł ją pożegnać .Ubrana była w strój panny młodej , nad brzegiem  zdejmowano jej suknię i podpalano przed zatopieniem . Z nad rzeki ludzie wracali do domu z zieloną gałązką (gaikiem ) jako symbolem nowej pory roku - Wiosny  !

 
www.bialczynski.wordpress.com
----------------------------------------
Wyjątkowo i ja mam dziś dobry dzień , bo udało się załatwić trudną osobistą sprawę , która nie dawała spać po nocach . Kamień spadł z serca ,  aż ziemia zadrżała :) !

Na dziś też wyznaczyłam losowanie drobnych nagród za udział w pomocy dla Pana Witolda z Bieszczad ,  o którym pisałam ja i Jagoda z Chaty Magoda . Dziękuję Wam wszystkim za dołączenie się do naszej małej akcji .
-----------------
Pomoc dla Pana Witolda

-------------------------
Do nagród- fantów zgłosiły się 3 osoby - zestaw nr 3 - otrzyma izabell@wp.pl

                                                          zestaw nr 2 - zgłosiły się dwie Panie

wylosowałam ...

za chwilę  wysyłam szczęśliwe maile do dziewczyn !

Wszystkim Wam jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu Pana Witolda :)

Oczywiście wciąż jest otwarte konto ,  na które można wysyłać pieniążki , bo przed Panem Witoldem długa droga odbudowy domu i życia . Jak sobie radzi , napiszę przy najbliższej okazji , gdy będę miała jakieś informacje . Na razie projekt domu w przygotowaniu i zbieranie pieniędzy na materiały .

Nr. konta 85 8621 0007 2001 0005  2445 0005Z dopiskiem "Pomoc dla pogorzelca z Chmiela

..........................................
Wraz z nadejściem wiosny życzę Wam wszystkim wiele pięknych chwil w tym roku .

Planujcie urlopy , cieszcie się naturą naszego kraju , spędzajcie dużo czasu z bliskimi , a wszystko co Was miłego spotka pokazujecie na swoich blogach . POZDRAWIAM...

no i tradycyjnie trochę moich zdjęć z Podlasia...

św. Onufry........................................................................

12 komentarzy:

 1. Ale niesamowite te drewniane wycinanki na płocie. Można w Twojej okolicy takie kupić?
  Pozdrawiam
  Lusi

  OdpowiedzUsuń
 2. tak , to sa popularne drewniane ozdoby na podlaskich chatach . Szczegónie na domach we wsiach pochodzenia białoruskiego, a jak wyglądają pokażę kiedyś przy najblizszej okazji..jak zdobęde adres rzemieślnika dam znać . POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 3. slycznie
  slycznie
  kiedys w szkole tez chodzlismy topic marzane potem byly letnie akademie
  spacery eh powiem mlodosci i swierzsci

  OdpowiedzUsuń
 4. pieknie! I bardzo podobaja mi sie te drewniane dekory na plocie.
  sciskam
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiosna niechybnie nadeszła ... wraz z moją wygraną ! Cieszę się jak dziecko bo to moje pierwsze wygrane candy a jeszcze w jak "słusznej sprawie. Z Bieszczadami mam młodzieńcze wspomnienia które jeszcze za mną się snują i zniewalają a rok temu będąc w sanatorium w Polańczyku poodwiedzałam stare kąty ... ech...

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas każdego roku przedszkolaki szły topić Marzannę-ubranaąkukłę z siana.Szły nad rzekę ,śpiewały specjalnie na ta okazję przygotowane piosenki i odmawiały specjalne czary odpędzające zimę.Było wielkie przeżycie.ale od kilku lat jest zakaz wrzucania tego typu ,,śmieci,, do rzeki, i od tej pory dzieci wychodza na podwórko przedszkolne i odprawiaja te same,,czary,,.Ale to już nie to samo.Marzanna nie popłynie do morza.

  OdpowiedzUsuń
 7. Marzanna to super sprawa. Bardzo się zawsze cieszyłam na to topienie ale u mojej Lenki w szkole cisza na ten temat więc pewno tradycja zanika.
  Cudowne te ozdoby drewniane no mistrzostwo po prostu i pomyśleć,że nigdy nie byłam w tych okolicach. Chociaż nie należę do tych co to cudze chwalą swego nie znając. :))))Pozdrawiam serdecznie bardzo wiosennie

  OdpowiedzUsuń
 8. nieekologiczna o ludzie dajcie żyć.
  U mojego dziecka w przedszkolu tylko była nic z nią nie zrobili.
  Super te ozdoby może dowiemy sie kto to robi i czy sprzedaje

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne okolice pokazujesz....jak ja się cieszę, że juz wiosna...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedy oglądam zdjęcia na Twoim blogu, to mam szaloną ochotę wybrać się na wakacje właśnie w Twoje rejony :-) U Ciebie to dopiero jest cudnie... A Marzannę topiło się, oj topiło. Ale moja siostrzenica już nie topi :-( Szkoda, bo to fajny zwyczaj był. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 11. Moje dzieci nie topią, bo jest zakaz przez straż miejską na wniosek organizacji ekologicznych wrzucania śmieci do rzeki. Dosłownie. Mi też żal. Pani poradziła sobie z pożegnaniem zimy paląc Marzannę na boisku szkolnym :). Dzieci twierdzą, że było fajnie, za co Pani należą się brawa. Wyobrażam sobie, że trudno jest z tego zrobić coś fajnego. A spacer też był :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Podobno w czasach przedchrześcijańskich wierzono, że w czasie wiosennej równonocy Swaróg musi stoczyć bój z siłami mrozu i lodu, lodowatego wiatru i zamieci śnieżnej, głodu i moru. Jeśli nie powiodłoby mu się, dzień zatrzymałby się, a potem noc zaczęłaby go pożerać. Wiosna nigdy by nie przyszła... Stąd potrzeba ofiary. Należało dodać bogu sił. Zatem w każdej wspólnocie wyznaczano kilkoro starych, których topiono. Jak w każdej kulturze, z czasem ofiary z ludzi zastąpiono symbolicznymi. Ot i topimy Marzanny. Koniecznie!!! Swaróg MUSI jeść!!!

  To, oczywiście, tylko domniemania, większość, co wiemy o wierzeniach naszych pogańskich praszczurów wynika z badań porównawczych, a nie materiału faktograficznego.

  Z wypiekami na twarzy oczekujemy dalszych informacji o tych cudnych drewnianych ornamentach!!!! Opad szczęki!!!

  Serdeczności

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...