Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

czwartek, 19 stycznia 2012

Święto Jordanu

ikona


 Jordan (święto ) w/g Wikipedii

 "Jordan – święto chrześcijańskie obchodzone w kościołach obrządku prawosławnego i greckokatolickiego: obrzęd święcenia wody w dniu 6 stycznia, tj. 19 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego, na pamiątkę Chrztu Pańskiego, Jezusa Chrystusa, w Jordanie; również potoczna nazwa świąt Epifanii (Objawienia Pańskiego) i Chrztu Pańskiego obchodzonych w tym dniu. "
-----------------
  Dziś , 19 stycznia , wyznawcy prawosławia obchodzili  Święto Chrztu Pańskiego. W tym dniu duchowni święcą wodę w pobliskiej studni i rzece.
W Białymstoku przy każdej cerkwi jest studnia skąd po poświeceniu czerpie się wodę . Na wsiach często wierni obchodzą święto nad rzeką .
W wielu prawosławnych świątyniach rano święcona jest woda . Po nabożeństwie wierni zabierają ją do domów i przechowują przez cały rok. Niektórzy codziennie po porannej modlitwie wypijają jeden łyk, inni podają ją chorym lub spożywają ją podczas trudnych momentów w życiu.
Święto Chrztu Pańskiego zwane Świętem Jordanu jest jednym z dwunastu najważniejszych świąt w Kościele prawosławny.
Najbardziej tradycyjnie , malowniczo wygląda to na podlaskich  wsiach  , a szczególnie w skicie w Odrynkach nad rzeka Narwią .

www.narew.home.pl

  ( Skit -odosobniona budowla, pustelnia dla mnichów, pragnących prowadzić surowsze, niż w monastyrach , życie. Określenie nawiązuje do gr.: Sketis lub Sketes - nazwy egipskiej kolebki życia monastycznego)

 Zdjęcia ze strony bialystok.gazeta.plPo porannej liturgii świętej z cerkwi wychodzi procesja do wybranego miejsca na rzece. Tam po krótkiej modlitwie duchowny trzykrotnie zanurza w wodzie krzyż dokonując symbolicznego poświęcenia wody.
Gdy wodę pokrywa lód, wycina się przerębel w kształcie krzyża, a miejsce, gdzie przychodzi procesja wiernych dekorowane jest gałązkami choinek.


,,W czasie Twojego chrztu w Jordanie, Zbawco +
Trójcy objawiła się chwała! +
Głos Ojca zaświadczył o Tobie +
Umiłowanym Synem Ciebie nazywając! +
Zaś Duch Najświętszy w postaci gołębia +
Potwierdził słów tych prawdziwość! +
O Zbawco, nam zjawiony i świat oświecający, +
Bądź przez nas uwielbiony! "


W czasie tego śpiewu kapłan, trzymając oburącz Krzyż w pozycji pionowej, zanurza go powoli w wodzie, rozdzielając nim wody na kształt Krzyża .

Na zakończenie kapłan kropi wszystkich Jordańską Wodą .
Dodaje to uroku obrzędowi i wprowadza wiernych w atmosferę święta. Punktem kulminacyjnym jest zabranie Wody Jordańskiej do domu w ilości takiej, aby wystarczyło jej na cały rok.

Dawniej tym, którzy z różnych przyczyn nie mogli przyjąć Ciała i Krwi Chrystusa, dawano  Jordańską Wodę. Przed jej przyjęciem obowiązuje srogi post i dzisiaj spożywamy ją tylko na czczo.

I tak pokazałam Wam kolejne święto na Podlasiu .
Tak obchodzono je w ubiegłym roku w Białymstoku w katedrze św. Mikołaja..


10 komentarzy:

 1. Bardzo Ci dziękuję za ten post, szczerze powiem że na niego czekałam. Im więcej piszesz o prawosławnych obrzędach, o Podlasiu tym większą wzbudzasz ciekawość. A pisać potrafisz, wciąż mam niedosyt.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie i do miłego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię czytać Twojego bloga ślicznie i bardzo dokładnie opisujesz o świętach prawosławnych.Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe święto. Nie słyszałam o nim wcześniej

  OdpowiedzUsuń
 4. No i proszę - kolejna ciekawostka. Bardzo się cieszę, że nas w ten sposób dokształcasz i jednocześnie promujesz historię i kulturę swojego regionu. Możemy w ten sposób odbyć wirtualną wycieczkę. Dziękuję i ściskam mocno :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super,że prowadzisz ten blog i tyle ciekawostek zamieszczasz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jordan to w ogóle jedno z najpiękniejszych chrześcijańskich świąt. U nas, na Podkarpaciu, największe uroczystości odbywają się nad Sanem, w Sanoku i Przemyślu. Zapewniam, że pojawia się na nich cała masa "łacinników".
  Zatem, za rok, wszystkich ciekawych zapraszamy do Sanoka ! :D
  Cium.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki, Mona, za przybliżenie tego święta naszych sąsiadów, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Od Ciebie Mona zawsze można dowiedzieć się coś ciekawego....pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć:) Dzięki za kolejny podlaski wpis:) Czekałam na niego - Prawosławie niezmiennie zachwyca mnie oprawą i bogactwem obrzędów..
  Pozdrowienia cieplutkie i dziękuję za odwiedziny u mnie:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...